Tok Sen Masajı

Geleneksel Tok Sen Masajı

Kuzey Tayland’ın Lana olarak bilinen bölgesinde geliştirilmiş olan Tok Sen, eşi olmayan bir şifacılık geleneğidir.

Eğitim Programı

Online Access Anywhere Icon

Tok Sen Masajı

2 Bonus Flow Classes

Meridyenler Vasıtası İle Toksinlerden Arınma

Goal Icon

Kupa Çekme Terapisi

Certificate Icon

Gua Sha

Eğitim takvimi & Ücretler & Kayıt

Aşağıdaki linke tıklayarak tüm eğitimlerle ilgili tarih ve ücret bilgilerini öğrenebilir ve online kayıt yapabilirsiniz.

Geleneksel Tok Sen Masajı

 Kuzey Tayland’ın Lana olarak bilinen bölgesinde geliştirilmiş olan Tok Sen, eşi olmayan bir şifacılık geleneğidir. Chiang Mai şehrinin etrafı Lanna bölgesi olarak bilinir. Tok Sen uygulanırken amaç kanallarda bloke olmuş yaşam enerjisini açarak tekrar akışkan hale getirmektir. Bunun için fasyanın, tendonların ve kasların içine ve derin bölgelerine erişebilme özelliğine sahip, mekanik bir yöntem ile üretilen ve ses formunda olan titreşimler kullanılır. Bu yönteme Kuzey Tayland’da Tok Sen adı verilmektedir. ‘Tok’ “temizlemek” veya “hareket etmek” anlamına gelirken “Sen” ise Sen Hatlarını (Geleneksel Tayland Tıbbında kabul edilen enerji meridyenleri) ifade eder. Tok Sen’in beş bin yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Akupunktur Çin’de gelişirken Tok Sen de Tayland’da geliştirilmiştir. Nesillerden nesile sözlü olarak aktarılmış olan Tok Sen, Chiang Mai’ın kırsal bölgelerinde hala uygulanmaktadır. Tok Sen enerji akışını arttırır, ağrıyan kasları rahatlatır ve tendonların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. 

Geleneksel Tayland Tıbbı vücudu bir bütün olarak görür ve vücuda ait her bir şeyin bir diğeri ile bağlantılı olduğu fikrine vurgu yapar. Vücudun bir bölümünün diğer bölümleri ile de bağlantılı olduğunu söylemek bu kavramı başka bir şekilde ifade etmektir. Buna ek olarak vücut, yaşadığı ve içinde bulunduğu çevre ile de sürekli iletişim halindedir. Vücudun kendi içinde bulunan blokajlar ve tıkanıklıklar insanın çevresi ile olan iletişimini de olumsuz etkileyerek bozabilir, dengenin kaybolmasına ve hastalığa yol açabilir. Tok Sen, iletişim yollarını ve enerji hatlarını sağlıklı hale getirerek bu dengesizlikleri düzeltir. Enerjetik blokajlar açılıp, dengesizlikler düzeltildiğinde şifa süreci de başlar. Tok Sen uygulayan kişinin, tedavi ettiği insanın hem fiziksel hem ruhsal yönü ile bağlantısını sürdürebilecek erişkinliğe ulaşmış olması ve ayrıca insan vücuduna karşı bilgece özel bir yaklaşımı benimsemesi ve bu konu hakkında malumat sahibi olması gerekliliği hep göz önünde tutulmalıdır.

 

Geleneksel Toksen uygulaması sırasında çeşitli aletler kullanılır. En temel iki araç ahşap bir çekiç ve keskidir. Bunlara ek olarak yine ağaçtan yapılmış çeşitli şekillerde ve boyutlarda çubuklar da kullanılır. Bu araçlar vasıtası ile vücudun belli bölgeleri tıklama benzeri darbeler ile uyarılır. Tıklamalar sonucu oluşan titreşimler enerji kanalları vasıtası ile sinirlere, kaslara ve fasyaya gönderilerek kaslarda ve tendonlarda hissedilen ağrılar iyileştirilir. Bu işlem sırasında vücudun farklı bölgelerine temas eden ahşap çubuk üzerine çekiç ile belli bir şiddette vuruşlar veya tıklamalar yapılır. Pek tabiî ki aletler asla şiddetli veya kaba bir şekilde kullanılmaz. Ahşap bir çekiç ile nazik bir şekilde vurarak oluşturulan titreşimler, fasyanın ve kasların derinlerine işleyerek vücut içinde onarımı ve yenilemeyi başlatır. Aynı zamanda üzerinde çalışılan bölgelerde canlanma hissine sebep olur. Tok Sen ile çalışma yapmanın birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan biri de parmakların ulaşamayacağı kadar derinde olan kaslara yâda çok büyük olan kaslara rahatlıkla ulaşılabilmesidir. Ayrıca parmakların etkili bir şekilde nüfuz edemeyeceği kadar küçük veya dar olan alanlara daha küçük ve ince olan çubuklar ile çalışma yapılabilmektedir. 

Tecrübeli uygulayıcılar tedaviye destek olması için parmaklarını ve ellerini de kullanırlar. Böylece tedavi edilen bölgede ne derecede başarılı olunduğunu veya daha fazla uygulamaya gerek olup olmadığını da kontrol ederler. 

Tayland’a has olan bu kadim şifa yönteminin faydalarından sadece bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz: kan ve lenf sirkülâsyonunu güçlendirir, katı ve gergin kasları rahatlatır ve sinir sisteminin fonksiyonlarını iyileştirir. Bunlara ek olarak hayat kalitesini düşüren birçok rahatsızlık Tok Sen sayesinde düzelir. 

Tok Sen Terapi, tendonlar ve özellikle de tendinomüsküler meridyenler (12 ana akupunktur meridyeninin üzerinde yer alan kas, tendon ve ligamentlerden oluşmuş bölgeler) üzerinde etkilidir. Doğru bir şekilde yapıldığında tendonlara ulaşan vibrasyon hem tendonları hem de kasları gevşetir. Ayrıca kan sirkülâsyonunu da arttırır. Geleneksel Taylan Tıbbında birçok sağlık sorununun, kemiklere çok katı bir şekilde yapışmış olan ve esnekliğini kaybetmiş olan kan damarları sebebi ile meydana geldiğine inanılır. Bu problemi ve eşlik eden diğer sorunları çözmek için Tok Sen mükemmel bir yoldur. 

Çünkü Tok Sen vücudu holistik bir tarzda tedavi eder. Tok Sen Terapinin yararları çok geniş bir yelpazeyi kaplar. Bunlardan bazıları aşağıdaki listede belirtilmiştir: 

1. Kan sirkülâsyonunu arttır. Daha iyi hale gelen dolaşım, tendonları yeniler ve bloke olmuş enerji çok daha hızlı bir şekilde özgür kalır. 

4 

2. Kasları gevşetir. Gergin kaslar kılcal damarları sıkıştırır ve böylece kaslara giden kan dolaşımı azalır ve kas ağrılarına sebep olur. Meridyenler üzerine çekiçle vurarak, ağrının ve rahatsız edici hislerin ortadan kalkmasına yardımcı olunur. Eğer rahatsız olan kişi daha önceden büyük miktarda stresi bedeninde ve zihninde depo etti ise kaslar ve tendonlar katılaşıp, zırh benzeri bir oluşumu meydana getirirler. Tok Sen sayesinde bu zırh eritilir ve gerginlik çözülür. 

3. Periferik sinirleri uyarır. Bu sinirler kılcal damarlara paralel uzanırlar. Ne zaman çekiç ile vurulursa vibrasyon kılcal damarları ve periferik sinirleri besler ve aynı zamanda kasları da uyarır. 

4. Birçok sebebe dayalı ağrıyı ortadan kaldırır: 

• Sinir sisteminde oluşan sorunlar nedeni ile meydana gelen baş ağrısı, migren, beyin dejenerasyonu, bulanık görüş veya işitme kaybı. 

• Omuz ağrısı, boyun ağrısı, omuz tendonlarında gerginlik, kolda hareketsizlik. 

• Tendon kompresyonu, bel kaslarında gerginlik, kürek kemiği problemleri ve sırt ağrısı. 

• Bel ağrısı, omurilik iltihaplanması, gövdeyi bükmede zorluk. 

• Lomber ağrı ve sinir kompresyonu. 

• Üst bacak ağrısı, hamstring kası gerginliği ve patella dislokasyonu. 

• Baldır ağrısı, ayak tabanında ağrı ve uyuşma. 

• Kol ağrısı, dirsek ağrısı, kolda ve elde uyuşma. 

İnsan vücudundaki doku ve meridyenler, toksin birikimine maruz kalır. Toksinlerin birikmesi kas ve tendonların esnekliğini etkiler ve iç organların fonksiyonlarını doğru bir şekilde yerine getirmelerine müdahale eder. Bu sebeple vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması geleneksel şifa yöntemlerinde önemli bir yer tutar. Genel olarak toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasının sadece bir kaç yolu vardır:1) Organların temizlenmesi sonucu ortaya çıkan toksinler boşaltım sistemi vasıtası mesaneye ve bağırsaklara yönlendirilirler ve nihayetinde boşaltılırlar 2) Vücudun en büyük organı olan deri vasıtası ile toksinler vücuttan atılırlar. 

Chi Nei Tsang şifa yöntemi Asya’da çok popüler olan ve toksinlerden arınmak için geliştirilmiş belli tedavi yöntemlerini kullanır. Deri detoksifikasyonunda kullanılan bu üç yöntem tartışmasız bir şekilde çok güçlüdür. Bunlar sırası ile: 1) Deri detoks masajı 2) Kupa Çekme Terapisi ve 3) Gu Sha. 

Deri detoks masajı hakkında bilgi ve eğitim için CNT eğitimini inceleyebilirsiniz. 

Kupa Çekme Terapisi, vücudu toksinlerden arındırmak ve temizlemek için dokuların derinlerinde birikmiş olan atıkların yukarı çekilmesi yolu ile gerçekleştirilir. Bu atık maddeler bulundukları alt tabaklardan deri vasıtası ile yukarı çekilir ve temizlenir. Bu teknikte vakumlama kullanılır. Bu iş için özel tasarlanmış cam veya plastik kaplar, vücut üzerinde formüle edilmiş özel pozisyonlarda yerleştirilir. Bir pompa vasıtası ile veya kontrol altında tutulan alev vasıtası ile vakum etkisi yaratıldığında deri kabın içine doğru çekilir ve böylelikle toksinler dışa doğru çekilmiş olur. Bu tedavi yöntemi tek başına uygulanabildiği gibi herhangi bir masaj terapisine destek olarak veya Çin Tıbbında kullanılan tedavi yöntemleri ile birlikte de uygulanabilir. 

Gua Sha hastalığa neden olan kan tıkanıklıklarını açar, normal dolaşımı ve metabolik işleyişi destekler. Akut enfeksiyonel hastalıklarda, üst solunum yolu rahatsızlıklarında, sindirim sistemi sorunlarında ve ayrıca birçok akut veya kronik hastalıkta önleyici ve tedavi edici değere sahiptir. 

Gua Sha adı Çince iki ayrı yazı karakterinin bir araya gelmesi sonucu bir anlam ifade etmektedir: Gua, kazıma veya sürtme anlamına gelir. Sha ise kum anlamına gelmektedir. Bu isim, terapinin hem görsel hem de eylemsel sonuçlarına işaret eder. Gua Sha, yuvarlatılmış kenarları olan bir alet ile derinin kazınması yöntemidir ve bunun neticesinde derinin yüzeyinde kızarık alanların belirmesine neden olur. 

Bu tip kızarık alanlar veya Sha/kum yükselip ortaya çıktığında hasta anında ağrıdan, gerginlikten, ateşten, titremeden, öksürükten, mide bulantısından ve bunun benzeri durumlardan kurtulduğu gözlenir. Gua Sha neticesi meydana gelen kızarıklıklar, tıpkı kupa çekme işlemi sonrası meydana gelen morluk izlerine benzer. Bu izler, toksinlerin yüzeye çıktığının ve tıkanmış kanın bir kez daha hareket etmeye başladığının doğrudan kanıtıdır. Deri üzerindeki bu tip görüntüler iki-üç gün içerisinde kaybolur. 

Ustalardan öğrenip, uygulayıcı olmak için hazır mısın?

Çin Ayak Refleksolojisi

Ali Rıza Gözlüklüoğlu

Eğitmen

 Çin’de Geleneksel Çin Tıbbı eğitimleri aldım. Aldığım dersleri dört ana başlıkta toplayabiliriz: 1.Anmo veya Tuina. Bu uygulamalar masaj yada beden terapilerine benzer. 2. Akupunktur  3. Bitkisel Terapiler ve 4. Qigong Terapi

Ayrıca Tayland’ta yaşadığım dönemde Geleneksel Thai Tıbbı’nı ve Thai Masajını öğrendim. Bununla beraber yerel şifacıların olağan üstü bilgileri ve kabiliyetleri beni çok etkilediği için Myanmar, Kamboçya, Lao, Malezya, Tayvan gibi ülkelerde yerel şifacılardan birçok eğitim aldım. 

Eğitim saatleri dışında bol pratik şansı

İstanbul Healing Academy öğrencileri, belirli zamanlarda Akademi’de buluşarak birbirleriye bol pratik yaparlar