İlişkilerde Sınırlar

BODYNAMIC - İLİŞKİLERDE SINIRLAR

Michael Rupp ile bir Bodynamic çalışması
“Sosyal ilişkilerde sınırlar” 
İlişkilerde sınırları tanımlamak

Tarih : 7-8-9 Temmuz Cuma- Cumartesi – Pazar 10:00 – 18:00
Yer: Istanbul Healing Academy – Cihangir/Beyoğlu/İstanbul
Ücret : 220 Euro 

İster profesyonel hayatta ister yakın ilişkilerimizde, tüm sosyal etkileşimlerimiz bazı sınırlar içerisinde cereyan ederler. Bu sınırları anlamak ve sağlıklı bir şekilde tanımlayabilmek genellikle karmaşık bir konudur. Kendi limitlilerimizi hissedebilmek ve karşımızdaki insanlara onları ifade edebilmek sağlıklı ilişkilerin en temel gerekliliklerinden birisidir. Bu gereklilik yerine getirilemediği zaman her ilişki zora girer.

Fakat bu yetenek çocukluğumuzda çok nadir bizlere öğretilir. Genellikle yetişkin hayatımızda kendi başımıza bu konuyu ve deneye yanıla öğrenmeye çalışırız. Bu yolda genelde iki şey basımıza gelir. Ya ilişkiyi kaybetme korkusuyla sınırları ifade etmekte tereddüt ederiz ve inciniriz. Ya da limitlerimiz fazla aşıldığında ise onları çok sert ifade ederiz ve ilişkilerin zedelenmesine sebep oluruz.

 Kişisel travmalarımızı iyileştirmek için de sınırlarımızı yeniden savunabilmek mutlak bir gerekliliktir. Çünkü travma, fiziksel ya da duygusal olarak sınırlarımızı ihlal edilmesinden kaynaklanır. Biz de travmatik deneyimin tekrarlanmaması için, herhangi bir ihlalden, saldırıdan veya tacizden kaçınmaya çalışırken bilinçsiz savunma stratejileri geliştiririz. 

Ancak bu savunma kalıpları, genellikle sınırların bilinçli bir şekilde uygulanması yerine kaçınmaya dayanır. Tehdit edildiğimizi hissettiğimizde ya saldırı moduna geçeriz ya da bedenlerimizi “terk etme”, kaçma eğilimine gireriz.

Sınırlarımız aşıldığında, içgüdülerimizle hareket ederiz. O zaman temas kurma ve bağlanma ihtiyacımızı ezerek orantısız tepki vermek durumunda kalırız. Bunun yerine,  bilinçli olarak sınırlar koymak, tüm sosyal etkileşimlerimizde bizi güçlendirecektir. Kendimize olan güvenimizi güçlendirecek, bağımsız ilişki kurabilmemizi sağlayacaktır.

Bu atölyede neler deneyimleyeceğiz

  • Bu hafta sonu atölyemizde, “zamanda geriye yolculuk” edecek ve özel olarak tasarlanmış alıştırmalar yapacağız. Sınır oluşturma konusunda çocukluğumuzun en önemli gelişim aşamalarını yeniden ziyaret edeceğiz. Böylece çocuğun bu hayati sosyal beceriyi nasıl öğrendiğini ve uyguladığını yeniden birlikte deneyimleyeceğiz. 
  • Farklı sınır kavramlarını öğreneceğiz ve onları nasıl algılayacağımız konusunda deneysel çalışmalar yapacağız. 
  • Beden sınırlarımızı ve “hayır” diyebilme güdüsünü inceleyeceğiz. Kişisel alan sınırlarımızın bölgesel sınırlarımız arasındaki farkı öğreneceğiz. Bu kavramlar arasındaki farkın nasıl geliştiği üzerinde biraz vakit geçireceğiz. Sınırlarımıza yaklaşan birisini nasıl alanımızın dışında tutacağımız konusunun teori olarak inceleyecek ve uygulamalar yapacağız.
  • Son olarak farklı yastaki çocukların sınır belirleme konusunda ihtiyaç duyduğu ilgili belirli kasları ve fasyaları inceleyeceğiz Bu güdülerin harekete geçmesi surecinin çocuk bedeninde nasıl cereyan ettiğini inceleyeceğiz. Bodynamic ekolünde vücudun doğal kaynaklarına yeniden erişmek için tüm egzersizler partnerler ile veya grup içinde yapılacaktır. 
  • Sınırlarımız belirlemenin teması azaltmayacağı, aksine başkalarıyla daha derin, daha anlamlı bağ kurabilmemize destek olacağını göreceğiz