Sıcak Taş Terapisi

La Stone - Sıcak Taş Terapisi

Sıcak Taş Terapisi, lav taşlarının suda ısıtılarak bedenin derinlerine nüfuz ettirilmesini sağlayan bir masaj terapisi olarak nitelendiriliyor.  Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılıyor.

Aromaterapi Eğitimi

Sıcak Taş Terapisi Uygulamaları

 Süre: 24 Saat (3 Gün)

Online Access Anywhere Icon
Taşların beden üstünde birbirine vurulması:

Taşlar beden üzerinde birbirine vurulduğunda ultrason gibi titreşim etkisi yapıyor; kasların daha rahat çözülmesini sağlıyor.

2 Bonus Flow Classes
Taşlarla baskı uygulama:

Taşların sertliğiyle derin kas masajı uygulanabiliyor. Spor masajında bu tür derin kas çalışmaları çok önemli bir işlev üstleniyor.

Goal Icon
Taşlarla friksiyon:

Taşlarla yapılan friksiyon daha etkili sonuç sağlıyor; kasları çözüyor ve dinlendiriyor.

Certificate Icon
Sıcak-soğuk taş uygulaması:

Bazı sıkıntılar için sıcak-soğuk taşlar birlikte kullanılarak bedenin rahatlaması sağlanıyor.

Certificate Icon
Taşların bedenin belli noktalarına yerleştirilmesi:

Sıcak taşlar bedenin belli noktalarına yerleştirildiğinde, ısının etkisiyle masaj yapılmadan bile kaslar gevşiyor.

Ustalardan öğrenip, uygulayıcı olmak için hazır mısın?

Program Hakkında

Sıcak Taş Terapisi, lav taşlarının suda ısıtılarak bedenin derinlerine nüfuz, ettirilmesini sağlayan bir masaj terapisi olarak nitelendiriliyor.  Masaj, ısıtılmış ve soğutulmuş volkanik lav taşlarıyla özel bir teknik uygulanarak yapılıyor.  Taşlardan emilen ısı kan dolaşımının hızlanmasını, dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini –yani, termoterapi- sağlıyor.  Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle suyun terapi özelliğinden de –hidroterapi- yararlanılıyor.  Lastone masajı, lav taşı masajı ve volkanik taş masajı şeklinde de ifade edilen sıcak taş terapisi aslında ne kadar rahatlatıcı ve dinlindirici olduğunu tecrübe etmeden anlamak mümkün değil. 

Isı ve suyun gücü birleşiyor

Sıcak taş terapisinde hava, su, ateş ve ‘Toprak Ana’nın enerjisinden; aslında onun bütün elementlerinden yararlanılıyor. Bu, sıcak taş terapisinin kendine özgü tekniği sayesinde gerçekleşiyor. Volkanik lav -bazalt- taşlarının enerjisi, kişiye doğayla içiçeymiş duygusunu veriyor. Bu nedenle terapi sonunda kişi fiziksel, duygusal ve zihinsel rahatlık ile dinginlik kazanıyor; kendini baştan ayağa arınmış hissederek doğasına dönüyor.   Sıcak taş terapisi konusunda diploma sahibi ilk Türk uzmanlardan biri olan doğal terapiler uzmanı İpek Çaldemir, bu terapinin periyodik olarak uygulandığında kronikleşmiş sıkıntılar (bel ve sırt ağrısı, uykusuzluk, baş ağrısı gibi ) üzerinde çok etkili sonuçlar sağladığını belirtiyor ve ekliyor:  ”Sıcak taş terapisinin yararları saymakla bitmiyor, ama özetlemek gerekirse bu uygularnanın iki önemli özelliği var: Termoterapi ve Hidroterapi.  Termoterapi ısının, iyileştirme gücü, hidroterapi de suyun iyileştirme gücü olarak ifade ediliyor.  Isının ve suyun şifa veren iyileştirici gücünden eski çağlardan günümüze her kültürde yararlanılmış. Ancak sıcak taş terapisi görüldüğü kadar uygulanması kolay bir masaj değil.  Mutlaka eğitimli uzmanlar tarafından yapılmalı.  Aksi taktirde istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor”

Baştan ayağa arınmak için…

Sıcak taş terapisinin periodik olarak uygulanması, kronikleşmiş sıkıntılar üzerinde etkili oluyor.  Bu terapinin yararı yalnızca tanımlanan sorunun giderilmesiyle sınırlı değil.  Sıcak taş terapisi aynı zamanda fiziksel, duygusal ve zihinsel anlamda da enerji veriyor.  Kısacası, terapi gören kişi kendini baştan ayağa arınmış hissediyor.  Sıcak taş terapisi aşağıdakiler de dahil olmak üzere kronikleşmiş pek çok sorunu gidermede yardımcı olabiliyor:

  • Kas, kemik ve eklem sorunları
  • Bel ve sırt ağrısı
  • Spor kaynaklı spazm ve ağrı
  • Stres kaynaklı sorunlar
  • Uykusuzluk, rahatlama
  • Gerginlikle gelen başağrısı
  • Kadın sağlığı
  • Dolaşım azlığı
  • Sindirim sorunları

Sıcak Taş Terapisi Nasıl Uygulanıyor?

İlk adımda bedeni esnetme hareketleri uygulanıyor:  Sonra da masaj işlemine başlanıyor.  Ardından su içinde ısıtılan bu pürüzsüz, parlak ve değişik boylardaki yassı taşlar, masaja başlanmadan önce terapist tarafından üzerine koruyucu kılıf örtülmüş vücudun karın gibi belli kilit noktalarına yerleştiriliyor. Böylece taşların ısısı kasların derinliğine nüfus ediyor ve ‘Termoterapi’ özelliğinden yararlanılmaya başlanıyor.  Taşlardan emilen ısı, kan dolaşımının hızlanmasını ve dolayısıyla kasların, dokuların ve hücrelerin daha çok oksijenle beslenmesini -termoterapi- sağlıyor.  Ayrıca lav taşlarının su içinde ısıtılması nedeniyle, suyun terapi özelliğinden de -hidroterapi- yararlanılıyor. Beden, ısının etkisiyle masajdan önce yumuşuyor ve rahatlıyor. Yumuşak ve dinlendirici hareketlerle başlayan masaj, sıcak taşların dahil edilmesiyle devam ediyor.  Masajın etkisini güçlendirmek için aromatik özyağlar da kullanılıyor.  Kişinin ihtiyacına göre belirlenen özyağlar, masajın sıcak etkisiyle bedene daha rahat ve çabuk nüfuz ediyor. En az 75 dakika boyunca bedenin ön bölümüne ve arkasına baştan ayağa rahatlatıcı, dinlendirici, dengeleyici ve arındırıcı masaj uygulanıyor.  Terapinin süresi ilk öngörüşme hariç 1.5 saat sürüyor.

 


İpek Çaldemir Çalışkan

Eğitmen

1968 Elazığ doğumlu İpek Çaldemir gençlik yıllarını ailesinin işi gereği Pakistan, İran, Ghana ve Peruda geçirdi. Filoloji eğitiminden sonra otelcilik, kozmetik, gıda-ambalaj ve doğrudan satış sektöründe satış-pazarlama, çevre ve eğitim alanlarında yöneticilik yaptı. Çalıştığı firmalar arasında Hilton, Lancome, Tetra Pak ve Oriflame bulunmaktadır. 

Doğa ve doğal yaklaşımlara olan merakı ve sevgisi bugün uzmanı olduğu konularda eğitim almasını kolaylaştırdı. 

Londranın önde gelen okullarında Aromaterapi, Refleksoloji, Doğal İlaç (Homeopati, Çiçek Terapisi, Herbalizm) ve birçok farklı masaj uygulamaları (Sıcak Taş Yerapisi, Manuel Lenf Drenaj, Aromatik Hint Baş Masajı – Çampisaj, Kupa Terapisi ve İleri Masaj Teknikleri) eğitimleri aldı. İpek Çaldemir Çalışkan

2 yılını Bangkok’ta geçiren Çaldemir, Chiva Som Akademisin’den Thai Masajı ve SPA yönetimi eğitimleri alırken pek çok masaj uygulamaları eğitimleri vermiştir. Istanbul’a dönerek eğitim ve danışmanlık alanında çalışmalarına başlamıştır. Kum Day Spa merkezini 2005 yılında Zekeriyaköy’de açmıştır. Son olarak eşinin göreviyle gittiği Pakistan’da Sukh Chan sağlık merkezinin Spa ve güzellik danışmanlığını yapmıştır. Halen Doğal Terapiler Wellness ve Spa alanında danışmanlık ve eğitim programlarına devam etmektedir.

Eğitim saatleri dışında bol pratik şansı

İstanbul Healing Academy öğrencileri, belirli zamanlarda Akademi’de buluşarak birbirleriye bol pratik yaparlar