Qigong ve Tai Chi Quan Eğitimi

Qigong ve Tai Chi Quan Eğitimi

Eğitimini vereceğimiz Qigong Egzersizleri, Pekinde bulunan Hai Dian Üniversitesi’nin Geleneksel Çin Tıbbı eğitim programından alınmıştır

Videoyu oynat

Eğitim Programı

Online Access Anywhere Icon
Thai Qi Quan Modül 1
2 Bonus Flow Classes
Thai Qi Quan Modül 2

Goal Icon
Qigong Terapi Modül 1

Certificate Icon
Qigong Terapi Modül 2

Eğitim takvimi & Ücretler & Kayıt

Aşağıdaki linke tıklayarak tüm eğitimlerle ilgili tarih ve ücret bilgilerini öğrenebilir ve online kayıt yapabilirsiniz.

Qigong ve Tai Chi Quan Eğitimi

Mücadele kabiliyetini geliştirmek, sağlıklı kalmak ve hastalıklardan arınmak için Uzakdoğu’da geliştirilmiş olan Tai Chi Quan, otantik bir hareket serisidir. Form içinde gerçekleştirilen her bir hareket, insan ile evrenin uyumunu sembolize eder.  Bedenin, zihnin ve ruhun bir bütün olarak eğitildiği Tai Chi Quan çalışmalarında sistemin temeli, Geleneksel Çin Tıbbına ve Felsefesine dayanır. Yumuşak, akıcı ve dairesel hareketlerden oluşan seri, ilk bakıldığında etkileyici bir dansa benzer. Seyreden insanları adeta büyüler ve dinlendirici bir etki yaratır. Uygulayan kişilerde ise stresi düşürdüğü, gençleştirici etkiye sahip olduğu, konsantrasyonu arttırdığı ve belli rahatsızlıkların ilerlemesini önlediği değişik araştırmalar neticesi kanıtlanmıştır. 

Bugün için en popüler Tai Chi Quan ekolü, Yang Sitilidir. Adeta ağır çekim hareketlerle, çok yüksek düzeyde odaklanma ve nefes kontrolü yapılarak gerçekleştirilir. Modern Yang Ekolünün en popüler formu ise 24 Adım olarak bilinen hareket serisidir. Medikal Qigong Hastanelerinde doktorlar, arınmak ve güçlenmek için sabahları bu formu çalışırlar. Şifa sanatlarına gönül vermiş birçok insan da bu formun sağladığı bedensel ve zihinsel faydaları bildiğinden Tai Chi Quan’ın 24 Adımlık serisini günlük olarak uyguladıkları egzersiz programlarına çoğunlukla dahil ederler.  

Gerçekleştireceğimiz bu kursta 24 Adım Tai Chi Quan çalışmasının en önemli ve az bilinen yönlerinin üzerinde duracağız. 24 Adımlık serinin en kritik öneme sahip bu temellerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kasları, tendonları ve eklemleri hazır hale getiren özel çalışma
 • Nefes kontrolünün ve nefes akışının sağlanması
 • Temel adımlama prosedürü
 • Form içindeki hareket ve duruşların analizi
 • Zihinsel yoğunlaşma ve zihni boşaltma
 • Enerji farkındalığını geliştirme
 • Metafizik ve felsefi alt yapının oluşturulması

Tai Chi Quan

Birinci modülde Tai Chi Quan’ın en temel prensipleri ve teknikleri üzerinde duruldu. İkinci modülde ise daha derine inilecek ve 24 Adımlık Serinin ilk 12 adımı öğretilecek. El-ayak kombinasyonları ve adımlamalardan oluşan bu segmenlter birleştirildiğinde serinin tamamını ortaya çıkar. Her bir adım farklı isme sahip tekniklerden oluşur. Aşağıda bu tekniklerin Türkçe ve Çince telaffuzlarının listesini bulacaksınız: 

 1. Açılış Duruşu / Qi Shi
 2. Atın Yelesini Tarama / Ya Ma Fen Zong
 3. Kanatlarını Ayıran Beyaz Turna / Bai He Liang Chi
 4. Çapraz Adım İle Dize Dokunma / Lou Xi Ao Bu
 5. Saz Çalma Hareketi / Shou Hui Pi Pa 
 6. Maymunu Kovma / Dao Zhuang Gong
 7. Tavuskuşunu Kuyruğundan Yakalama (sol) / Zuo Lan Que Wei
 8. Tavuskuşunu Kuyruğundan Yakalama (sağ) / You Lan Que Wei
 9. Kamçı / Dan Bian
 10. Bulut Gibi Dalgalanan Eller / Yun Shou
 11. Kamçı / Dan Bian
 12. Atı Okşama / Gao Tan Ma

Qigong, yaşam enerjisinin geliştirilmesi için bütüncül bir şekilde sistematize edilmiş koordine vücut hareketleri, duruşlar, nefes egzersizleri ve çeşitli formda meditasyonlardan oluşan çok özel bir egzersiz yöntemidir. Bu egzersizler üç temel kaynaktan beslenir: spritüel gelişim, savaş sanatı çalışmaları ve sağlığı korumak için yapılan egzersizler. Qigong çalışmaları sayesinde kişi yüksek bir farkındalık düzeyine ulaşır ve gerçek doğasında hali hazırda var olan gizli kalmış potansiyelini keşfeder. 

Sağlık maksadı ile uygulanan Qigong, iki farklı ihtiyacı karşılamak için geliştirilmiştir. Birinci formu, kişinin kendi enerjitik yapısını geliştirdiği ve hastalıklardan arınmak için yaptığı bireysel çalışma ve egzersizler oluşturur. İkinci formu ise bedensel ve zihinsel olarak “Qi” enerjisini yönlendirebilecek seviyeye geldikten sonra belli sağlık sorunları yaşayan insanlara yardımcı olmak için yapılan klinik çalışmalardır. Modern Çin’de bunun için hastanelerin içinde özel bölümler ayrılmıştır ve bu konuda yetişmiş doktorlar tarafından uygulanır. 

Özellikle 1950’lerden sonra başlayan ve nihayetinde Çin hükümetinin de desteğini alan araştırmalar neticesinde Qigong’un Geleneksel Çin Tıbbı’nın temel dört bölümünden biri olduğu kabul edilmiştir. Bu bölümler sırası ile: Akupunktur, Bitkisel Terapiler, Masaj Uygulamaları ve Medikal Qigong’tur. 

Bu kursta eğitimini vereceğimiz Qigong Egzersizleri, Pekinde bulunan Hai Dian Üniversitesi’nin Geleneksel Çin Tıbbı eğitim programından alınmıştır ve bu atölye çalışmasında eğitimi verilecek olan konu başlıkları şu şekildedir: 

 • Kişisel Enerjitik Alanın Güçlendirilmesi ve Tükenen Enerjinin (Qi) Yerine Koyulması
 • Güneşten, Aydan, Yıldızlardan, Yeryüzünden, Ağaçlardan, Çiçeklerden, Dağlardan ve Denizlerden Enerji Çekme
 • Qigong Duruşları İçin  18 Temel Kuralın Uygulanışı
 • Statik ve Dinamik Postür Çalışması
 • Qi’yi Yönlendirebilmek İçin Ellerin Uygun Şekilde Kullanılması
 • Enerji Tükenişi Yaşayan Kişilere Yaklaşım
 • Yin ve Yang Dengesizliklerinin Düzeltilmesi

Eğitimin ilk modülünde uygulayıcının kendine ait yaşam özünü ve temel Qi enerjisini nasıl sakınacağı ve geliştireceği öğretildi. Bir sonraki aşamada ise ihtiyaç duyan bir başka kişiye Qi aktarımı için kullanılan klinik protokol öğretilecek. Bu sayede Qigong Terapisti, hasta birine ait toksik Qi enerjisinden zarar görmeden şifa sürecini nasıl başlatıp, sürdüreceğini öğrenmiş olur. Bu modülde öğretilecek konuların ana başlıkları aşağıdadır: 

 • Qigong Terapi İçin Kullanılacak Alanın Hazırlanması
 • Enerjitik Olarak Topraklanma ve Uygun Şifa Ortamının Tesis Edilmesi
 • Kanal Haline Gelmek ve İnandığı Güç Kaynaklarından Yardım Almak
 • Klinik Terapi İçin Danışanın Hazırlanması
 • Danışanın Enerjitik Daire İçine Alınması
 • Danışanın Duygusal, Enerjitik ve Fiziksel Olarak Temizlenmesi ve Arındırılması
 • Medikal Qigong Tonifikasyon Teknikleri
 • Danışana Ait Toksik Qi’nin Düzenlenmesi

Ustalardan öğrenip, uygulayıcı olmak için hazır mısın?

Qigong ve Tai Chi Quan Eğitimi

Ali Rıza Gözlüklüoğlu

Eğitmen

 Çin’de Geleneksel Çin Tıbbı eğitimleri aldım. Aldığım dersleri dört ana başlıkta toplayabiliriz: 1.Anmo veya Tuina. Bu uygulamalar masaj yada beden terapilerine benzer. 2. Akupunktur  3. Bitkisel Terapiler ve 4. Qigong Terapi

Ayrıca Tayland’ta yaşadığım dönemde Geleneksel Thai Tıbbı’nı ve Thai Masajını öğrendim. Bununla beraber yerel şifacıların olağan üstü bilgileri ve kabiliyetleri beni çok etkilediği için Myanmar, Kamboçya, Lao, Malezya, Tayvan gibi ülkelerde yerel şifacılardan birçok eğitim aldım. 

Eğitim saatleri dışında bol pratik şansı

İstanbul Healing Academy öğrencileri, belirli zamanlarda Akademi’de buluşarak birbirleriye bol pratik yaparlar