MANUEL LENF DRENAJ

Manuel Lenf Drenaj

Sağlıklı güzellik için baş, boyun, yüz bölgesi MLD

MLD (Manuel Lenf Drenaj) Masajı, Lanf sisteminin elle manipüle edilerek bloke olmuş lenf sıvısının serbest akımının sağlanması tekniğidir. Sinir Sistemi’ne etki ederek, ağrıları azaltır ve derin rahatlık sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve lenf akımını hızlandırır.

Aromaterapi Eğitimi

Eğitim Programı

Seviye: Temel – Orta & Süre: 16 saat 2 gün

Online Access Anywhere Icon
Ayakaltında ve üstünde bulunan refleks noktalarının yerlerinin öğrenilmesi
2 Bonus Flow Classes
Refleks noktalarını uyaran manipülasyonların ve uygulama sıralamasının öğrenilmesi

Goal Icon
Yardımcı aletlerin kullanılmasının öğrenilmesi

Certificate Icon
Refleksoloji Seansın tamamının tatbik edilmesi ve değişik kişiler üzerinde uygulamalar

Manuel Lenf Drenaj

Lenfatik dolaşım bedendeki ödemi toplayan, hücre ve dokulara besin taşıyan beyaz kan dolaşımıdır. Lenfatik Dolaşım, bedeni toksinlerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, bedeni enfeksiyonlardan korur.

MLD (Manuel Lenf Drenaj) Masajı, Lanf sisteminin elle manipüle edilerek bloke olmuş lenf sıvısının serbest akımının sağlanması tekniğidir. Sinir Sistemi’ne etki ederek, ağrıları azaltır ve derin rahatlık sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve lenf akımını hızlandırır.

1930’lu yıllarda, Dr. E. Vodder, hastalarının özellikle kronik üst solunum sıkıntılarını gözlerken, Lenfatik Dolaşımı incelemeye başlar. Bu inceleme Dr. Vodder’in, MLD Masajı’nı geliştirmesiyle sonuçlanır. Dr. Vodder’den sonra ise bu konuda uzmanlaşan bir çok kişi kendi tekniklerini geliştirmişlerdir.

  • Ödem ve şişme-şiş topuklar, bacaklar vb. – Toksin birikmesi – Selülit ve kilo problemi
  • Akne ve diğer cilt problemleri – Ameliyat öncesi ve sonrası sıkıntılar-ödem ve iyileşme sürecine destek
  • Yara izleri- eski ya da yeni – Kabızlık ve hazımsızlık
  • Hormonal dengesizlikler- Ergenlikte, hamilelik öncesi ve sonrasında ve menepozda
  • PMS – adet öncesi gerginlik
  • Sinüzit, saman nezlesi – Tekrarlanan enfeksiyonlar
  • Eklem iltihaplanmaları, romatizma
  • Stres, anksiyete, gerginlik, yorgunluk, uykusuzluk

MLD Masajı’nı eğitim almış, profesyonel uzmanlar/terapistler yapabilir.

MLD’nin yan etkisi yoktur ve son derece dinlendiren ve keyifli bir terapidir.  MLD; akut enfeksiyon, kanser, astım, damar tıkanıklığı ve düşük tansiyon durumlarında uygulanmaz.

MLD güzellik ve estetikte de oldukça iyi sonuçlar verir. Ancak güzellik uygulamalarında (selülit gibi) Lenf Drenaj ağırlıklı makinelerle, bölgesel çalışılarak uygulanmaktadır. MLD Masajı elle yapıldığı taktirde ise lenf sıvısının, uç noktalardan (bacaklardan, kollardan) kalbe doğru yönlendirilerek, tüm vucuda gerektiği gibi lenf akımı sağlanmış olur. Bu nedenle, bölgesel olarak uygulandığında, sıvı sadece belli bölgelere yönlendirilimiş olur. (Bedeni bir bütün olarak görmek ve beden anatomisini iyi tanımak faydalı olur.)

MLD Masajının güzellik amaçlı kullanılması halinde, ciltteki kırışıkların, yara izlerinin ve lekelerin hafifletilerek cildin, iyileşme ve gençleşme sürecine destek olunabilir. Çünkü MLD Masajı, ciltteki kolojen üretimine destek olur ve bu sayede cilt sıkılaşır. MLD Masajının cildi toparlamasının ve canlandırmasının da nedeni budur.

MLD Masajı’nın hiç bir ürünün kullanılmadan yapılması, diğer masajlardan ayıran özelliğidir. Ayrıca MLD Masajı, diğer masajlara oranla çok hafif, monoton ve sürekli tekrar eden hareketlerden oluşur. MLD Masajı, bedenin uç noktalarından kalbe doğru, lenf akışını takip ederek, tek yönlü yapılır. MLD Masajı sonrasında, diğer masajlardan farklı olarak cilt kızarmaz (harekete geçirmeye çalıştığımız dolaşım, kan dolaşımı değildir).

Ustalardan öğrenip, uygulayıcı olmak için hazır mısın?


İpek Çaldemir Çalışkan

Eğitmen

1968 Elazığ doğumlu İpek Çaldemir gençlik yıllarını ailesinin işi gereği Pakistan, İran, Ghana ve Peruda geçirdi. Filoloji eğitiminden sonra otelcilik, kozmetik, gıda-ambalaj ve doğrudan satış sektöründe satış-pazarlama, çevre ve eğitim alanlarında yöneticilik yaptı. Çalıştığı firmalar arasında Hilton, Lancome, Tetra Pak ve Oriflame bulunmaktadır. 

Doğa ve doğal yaklaşımlara olan merakı ve sevgisi bugün uzmanı olduğu konularda eğitim almasını kolaylaştırdı. 

Londranın önde gelen okullarında Aromaterapi, Refleksoloji, Doğal İlaç (Homeopati, Çiçek Terapisi, Herbalizm) ve birçok farklı masaj uygulamaları (Sıcak Taş Yerapisi, Manuel Lenf Drenaj, Aromatik Hint Baş Masajı – Çampisaj, Kupa Terapisi ve İleri Masaj Teknikleri) eğitimleri aldı. İpek Çaldemir Çalışkan

2 yılını Bangkok’ta geçiren Çaldemir, Chiva Som Akademisin’den Thai Masajı ve SPA yönetimi eğitimleri alırken pek çok masaj uygulamaları eğitimleri vermiştir. Istanbul’a dönerek eğitim ve danışmanlık alanında çalışmalarına başlamıştır. Kum Day Spa merkezini 2005 yılında Zekeriyaköy’de açmıştır. Son olarak eşinin göreviyle gittiği Pakistan’da Sukh Chan sağlık merkezinin Spa ve güzellik danışmanlığını yapmıştır. Halen Doğal Terapiler Wellness ve Spa alanında danışmanlık ve eğitim programlarına devam etmektedir.

Eğitim saatleri dışında bol pratik şansı

İstanbul Healing Academy öğrencileri, belirli zamanlarda Akademi’de buluşarak birbirleriye bol pratik yaparlar