Visseral Qi Manipülasyonu – (İç Organ Masajı) Eğitimi

Visseral Qi Manipülasyonu - (İç Organ Masajı) Eğitimi

CNT, Geleneksel Tay ve Çin Tıbbı’nın bir sentezidir. Hem Taoizm’de hem de Budizim’de karın boşluğuna çok önem verilir ve insanın enerji merkezinin bu bölgede olduğuna inanılır. Karın boşluğunda fiziksel ve enerjitik tıkanıklıklar oluştuğunda insan sağlığı da doğrudan etkilenir

Videoyu oynat

Eğitim Programı

Online Access Anywhere Icon

1.Modül: İç Organ Qi Masajı I – Gastrointestinal Sistem

2 Bonus Flow Classes

2.Modül: İç Organ Qi Masajı II – İç Organ Refleks & Akupresür Terapi

Goal Icon

3.Modül: İç Organ Qi Masajı III – Toksen & Gusha

Certificate Icon

4.Modül: İç Organ Qi Masajı IV – Vasküler Sistem & Vital Nabız Masajı

Goal Icon

5.Modül: İç Organ Qi Masajı V – Ürojenital & Pelvik Bölge Manipülasyonu

Ustalardan öğrenip, uygulayıcı olmak için hazır mısın?

Program Hakkında

Sindirim ve boşaltım sistemi insan sağlığında çok kritik bir öneme sahiptir. Özellikle karın boşluğumuzda bulunan iç organlar, vücudun tamamıyla bağlantılıdır. İç organlar ve başta sindirim sistemi, hormon üretiminden bağışıklığa, duygusal durumumuzdan sinir sistemine varıncaya kadar vücudumuzda ve zihnimizde sayısız etkiye sahiptir. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, stres, olumsuz çevre koşulları ve travmalar neticesinde iç organlarımız negatif yönde etkilenir. Fonksiyonlarını etkin bir şekilde yerine getiremeyecek duruma geldiklerinde ise birçok sağlık sorunu da yaşayabiliriz.

Bu tip durumlarda özellikle karın boşluğunun sertleştiğini, o bölgede baskının oluştuğunu ve hatta organların arasında ve etrafında ele gelen küçük düğümcüklerin ve tıkanıklıkların var olduğunu da el ile yoklayarak tecrübe edebiliriz. Maalesef günümüzde iç organlarla ilgili problemler yaşadığımızda ve gastrointestinal sistem sorunlarında insanların yarar sağlayabileceği ama invaziv olmayan ve ciddi yan etkileri bulunmayan yöntem çok azdır.

Yıllar süren araştırmalarım ve aldığım eğitimler neticesinde iç organ sorunlarında yardımcı olabilecek ender yöntemlerden birinin Chi Nei Tsang (CNT) olduğunu gördüm. Bir diğer yöntemin de Visceral Manipülasyon olduğunu tecrübe ettim.

 

CNT, Geleneksel Tay ve Çin Tıbbı’nın bir sentezidir. Hem Taoizm’de hem de Budizim’de karın boşluğuna çok önem verilir ve insanın enerji merkezinin bu bölgede olduğuna inanılır. Karın boşluğunda fiziksel ve enerjitik tıkanıklıklar oluştuğunda insan sağlığı da doğrudan etkilenir. Sözünü ettiğim diğer yöntem, Visceral Manipülasyon ise Batıda tatbik edilmektedir. Sistemin yaratıcısı Jean-Pier Barral, osteopatik bir doktordur. Yoğun anatomik bilgi ve tecrübe ile şekillenmiş olan bu sistem, iç organlara çok yumuşak, dikkatli dokunuşlar ve manipülasyonlar yapılarak gerçekleştirilir. Özellikle karın boşluğunda oluşan adezyonlar bu yumuşak ve hafif dokunuşlar ile çözülür ve iç organlar daha fonksiyonel hale gelirler.

Biri Uzakdoğu’da bir diğeri de Batı’da uygulanan bu iki sistem, mükemmel bir şekilde entegre edildikten sonra İç Organ Qi Masajı adı altında bir bütün haline getirilmiştir. Tekniklerin tamamı çok yumuşak olmasına rağmen etkilerinin ise çok derine işlediğini ve kalıcı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Eğitimin tamamı beş modülden oluşmaktadır ve her bir modülde 30 saat süren teorik ve pratik bilgiler verilmektedir. İlk seviyede öğrenilenler daha sonraki modüller için zemin hazırlayacağından 1’den 5’e kadar sırası ile alınması tavsiye edilir. İç Organ Qi Masajı eğitimini oluşturan beş ayrı modül aşağıda sıralanmıştır:

Visseral Qi Manipülasyonu - (İç Organ Masajı) Eğitimi

Ali Rıza Gözlüklüoğlu

Eğitmen

 Çin’de Geleneksel Çin Tıbbı eğitimleri aldım. Aldığım dersleri dört ana başlıkta toplayabiliriz: 1.Anmo veya Tuina. Bu uygulamalar masaj yada beden terapilerine benzer. 2. Akupunktur  3. Bitkisel Terapiler ve 4. Qigong Terapi

Ayrıca Tayland’ta yaşadığım dönemde Geleneksel Thai Tıbbı’nı ve Thai Masajını öğrendim. Bununla beraber yerel şifacıların olağan üstü bilgileri ve kabiliyetleri beni çok etkilediği için Myanmar, Kamboçya, Lao, Malezya, Tayvan gibi ülkelerde yerel şifacılardan birçok eğitim aldım. 

Eğitim saatleri dışında bol pratik şansı

İstanbul Healing Academy öğrencileri, belirli zamanlarda Akademi’de buluşarak birbirleriye bol pratik yaparlar